BYLAAGEN. 397 zeetjesdoor de fcbutpoorten komtzoo de Huk ken mogten te boort ftaan of fpiegaatendus kan men geftadig twee koelzeilen gebruiken, te weeten één in 't groot luiken één in 't kabel» gats luik, daar in 't fchot een rooster diende gemaakt te worden, waar de lugt doorfpeelde» ik heb het op myne uitreize, daar 312 koppen logeerden, 't zoo koel gemaakt, dat men 'er zeer onverhinderd konde zitten, ja zoo, dat 'er de Doctor verfcheide maaien om verzogt de koel zeilen weg te laten nemenwy waaren zoo ge lukkig fchoon een paasch fchip hebbende, daar or dinair het befmetste en ongezondlte volk meede gaatom datze reeds lang by de zoogenaamde ziel- verkopers zyn opgeflooten geweest: wy kreegen ook in 't begin der warmte 'er eenige Haaltjes van door agt of tien man, die rotkoortzen kree gen die men direct fepareerde van 't gezonde volk, en door die te preferveeren door 't ge bruik van veel zuur. De huishoudelyke regeringe beftond in manier als volgt; De quartiermeesters wierden gelast de ma- troofen in agt te neemenen de corporaal de foldaten, dat ze zig reinigden, haar vuil gewor den plunje wasten, egter verbiedende foldaten en matroozen het hair af te fnyden om ze niet mis moedig te maken. Het water wierd buiten den Tropicus daags tweemaalen binnen den Tropicus driemaal vier mudsjes verftrekt; het brood wierd met het gewigt uitgedeeld, en in de masla zoo veel onthouden dat 'er tweern, al ter weeke brood- fop van wierd gekooktcie geprepareerd was op de volgende maaier

Archief | 1780 | | pagina 431