398 BYLAAGEN. Het brood wierd met water en pruimen ge kookt, eenigen tyd voor 'tfchaften wierd 'er by gedaan eenige tamaryn water zuiker en franfe wyn j s'woensdag s'morgens wierd 'er water en azyn over de gort gegevendie zulks begeerden en zondags binnen den Tropicus wierden agurk- jes by het vlees gegeven het waren de gevol gen daar vandat wy op de Caab de goede hoop, en te Batavia alle gezond volk bragten hadden geen dooden gehad die aan febeeps ziektens waren geftorven, het geen my voorkomt, dat 'er het ruim logement niet weinig heeft toege- bragt. Het is wel waardat het volk geftadig in de open lugt moet ftaanzoo lang zy de wagt heb ben dog zulks kan te gemoet gekoomen worden door prefenningsdie in 't fokke en groot wand te loefwaards kunnen gehangen worden om 'er het volk agter te laten fchuilen, in regen of in 't pasfeere der koude; maar zoude oordeelendat het best was, het volk in beweginge te houden, en ze daar door voor een huiverigheid en 't in ilaap vallen te bewaaren, het geen nat zynde ten uiterfte nadeelig isde ondervinding leert ook, dat op kuil-fchependaar het volk, dat op de bak hoort, en zoo wel als op de drie-dek kers in c!e open lugt ftaatzonder een zoo ge naamde befchutting het gezondfte is van 't gehee- le wagts volk, dat denkelyk veroorzaakt werd, dat ze meer beweeging hebben en frisfer lugt, dan in den kuil, en by regenachtig weêr nooit natte voeten hebben daar by heeft het vo'k be ter occaüe op de drie-dekkers, om haar nat ge worden goed te droogen, met het te hangen voor

Archief | 1780 | | pagina 432