rJ\pO B Y L A A G- E N. nen krygen, waar doorze belet worden baar dienst te doenen dan op een reede komende na de Hospitalen verzonden worden daarze veelmalen gezond ingaanen ziek of zeer zwak uitkomen. De Officier, die de wagt heeft, kan by ruuw weêr met groot gemak en fpoed vooruitgaan, zoo dra 'er vooren iets moet gedaan worden, om het niet alleen op een Schieman of zyn maat te laten aankomenen kan zyn wagtsvolk beter by den anderen houden en zien, zoo dra hy iets ordonneertof het ter uitvoer gebragt worden reguard flaan op de deks- cffiaeren datze niet ilaapen dat veelmaal op kuil-fchepen gebeurt, om datze buiten het oog zynen in ftorm als men voor de onderzeilen bylegt, en daar moeten zei len geborgen worden, kan zulks met groottr gemak op de drie-dek-fchepen gefchieden, om dat het dek ruimer is, en by al te zwaar werken, dat het volk niet ftaan kan, kunnenze gaan zit ten en zoo de geytouwen en gordings voorhaa- len en ook met grooter gemak over en weer te koomenover de roosters daar de boot in ftaat, als rond de boot te loopen, en in zulk weêrzeer verhinderd worden door 't waterdat aan de ley in de kuil ftaatdat men niet by de leyfok- ke-fchoot kunnen koomen, om die behoorlyk te vierenen wel door 't overvallen van ftorm- buienen met Jenfen de fok-fchooten niet los kun nen krygen door dat het water zoo hoog in de kuil ftaatwaar door het fchip zeer groot ge vaar loopt van onder de zeilen tefmooren. Daar word door zeelieden, die door vooroordeel of door onkunde de drie-dekkers verwerpen om

Archief | 1780 | | pagina 434