3- Wel is waarhet belar algemeene vermagering en ONDERHOUD DER ARMEN. 31 der fchoole, en noch ƒ2000 Caroli Guldens van 40 gr. vlaams het ft uk eens. Doch dewyl de be hoeften dier fchoole niet uit de renten dier twee fommen konden worden verzorgd, is daar over door Gasthuis en Armmeesters voor Schepenen van Middelburg eene fckikking gemaakt, volgens opene gezegelde brieven van 19 October 15Ó4. Zynde na de Hervorming het beltuur op denzelfden "voet gebleevcnmet dat onderfcheiddat de Diakonen der Nederduitfche Hervormde Gemeente, die ze- dert veele jaaren ook den post der Armmeesteren bekleeden, te faamen met de Regenten van het Gasthuis deeze fchool beftuuren. De kinders die hier onderweezen worden, zyn niet alleen van ouderen die door de Diakonie worden onderfteund maar ook van andere be hoeftige burgers op een Biljet der Diakonie welke het bepaalde opzigt over het fchool oef- fent, en t'elkens, ten minlten om de vier wec ken, 't zelve vifitecrt, en onderzoek doet naar de vordering eer kinderen die thans een getal van omtrent 200 zoo jongens als meisjes van 6 tot 15 jaaren uitmaaken. Behalven dit oude fchoolzyn 'er in 't jaar 1759 binnen dezelve Stad ook opgericht twee andere schoolen, doch in e'e'n gebouw, en onder één beltuur, in het Oude Kerkfiraatje; te weeten eene kleine kinderschool voor kinderen van 4 tot 8 jaarentot bet aanleeren van de eerfte beginfclen van 't Spellen en Leezen, en voor de grootere meisjes, ook bet Breiien, en de eerfte kundighe den van den Godsdienst. En boven dien eene LIN-

Archief | 1780 | | pagina 61