ONDERHOUD DER ARMEN. 63 Doch alvorens men iets onderwind achte niet ondienflig dat Diakonen Arm- waarin men met hunne verkiezing, omftandig- heden ligbaams en zielsvermogens wel mag raadplecgcn, maar waarin zy, zoo wel als de kinderen in de weeshuizen tot een zeke- ren tyd wanneer zy hunne leerjaaren hadden. uitgeltaanonder het opzigt van DiakonenArm. voogdenof andere mannen behoorden tc biy- ven, om niet naar willekeur van den een tot den ander teloopen, terwyl de geringe lieden door- gaans te weinig gezag over hunne kinderen, te weinig begrippen van hunne waare belan- gen hebben, om het daar aan geheel over te laa- ten. Zulk een naauwkeurig toezigt, zulk een band zou misfehien een gezegend middel kun- nen zyn dat niet alleen veele kinderen zoo aangezet wierdendat zy op zich zeiven kon- den bellaan daar zy anders ras in de voct- flappen van hunne ouderen zouden treeden, en ten laste der Arm-kasfen vervallen maar dat ook de handwerken in ons land tot meer- der volmaaktheid gebragt wierden, en veele ma- nufactuuren voor minder prys konden geleeverd worden het welk onder anderen wordt ver- oorzaakt, door dien kinderen, welke hier wei- nig of niets verdienenin andere Landen by voorbeeld in zommige plaatfen van Duitsland ea Engeland, tot alles worden gebruikt, waar voor zy vatbaar zyn. Het gering loondat zy trek- kenis zuivere winst, en fielt den Fabriekcur 93 in ftaat om hun arbeid, welke door bejaarden af- s, gewerkt en opgemaakt wordt, voor eenlaageren prys te geeven, dan wanneer het van denbegin- ne door deezen was aangevangen. Ook zou mendusdoende dejongens kunnen gewennen en bc-

Archief | 1780 | | pagina 93