XCIX gi'ootfle aanbelang voor Vorften en eerde Staart dienaaren, om door fchyn van woorden niet be drogen te worden, niemand zonder gewigtige re denen te wantrouwen, dreigende onheilen afte wenden en zich te verfterken tegen allen gevrees- den of bedreigden aanval; de Prins, zegge ik, worp aanftonds een kwaad oog op dezen Span jaarden waarfchouwde de Algemeene Staaten, ini een' brief, aan dezelven in ilachtmaand des jaars- 1576 uit Middelburg gefchreven, dat zy zich voor de trouwloosheid van Don Jati moeiten wachten, in geen verdrag met hem komen, eri hem niet voor Landvoogd aannemen, dan onder eenige voorwaardenvan welke geenzins de min- fte Was, dat het Spaanfche en alle ander vreemd Krygsvolk ten Lande moeste uittrekken. Voor- Waar een wyze raad. Men hadt helaasmaar al te veel, ten tyde van Alva en Requefens, onder vonden de' nadeelige gevolgen van 't verblyf der Krygsknechten in de Nederlanden; en men be greep nu zeer wel, dat Don Jdn, indien hy, naar zyn fchryven aan de Staaten, waarlyk gekomen was om het oproer te bedaren en de vryheid te hefltellengeen zwarigheid behoefde te makenom zich deze voorwaarde te laten welgevallengelyli ook, dat hy indien de Spaanfche benden ver-* trokken warengeen vermogen zou hebben zoo veel kwaads uittevoerenindien hy anders daar toe gezind mögte zyn. Na lang dralens, befluit hy het gemelde Krygsvolk de Nederlanden te doen ontruimen, doch onder beding, dat zulks te wa ter moefte' gefchieden. Zvn onbezonnen toeleg op Engeland, waarvan ik zoo aanftonds gefpro- feen heb, een diep geheim, in dien tyd noch niet

Archief | 1782 | | pagina 101