cv der Koningen geweest, en zal het, vermoedelyk, nooit worden. Of was de oorzaak daar van te vinden in hunne liefde en hoogachdnge voor Ko ning Filips? Neen! hy was by de meelten in den haat; en, op zyn best, by eenigen gevreesd Ziet hier, Myne Heereneen verborgen bellier der Godlyke Voorzienigheid, in de lotgevallen van ons Vaderland doorgaans zoo zichtbaaren welke toen niet duldde, dat onze braave Voorva ders onder een nieuw juk zouden komenof dat de gulden zon der alkoellerende Vryheid langer achter donkere wolken zou verborgen blyven. Neen! nu zou, eerlang, een beter en veiliger weg voor Nederlands volk gebaand, en, in weêrwil van allen tegeniiand, de deure der Vryheid geopend worden. Dit gefchiedde door het fluiten en on derteekenen der vermaarde Unie van Utrecht, dieii grondflag van het aanzienlyke Gemeenebest der zeven nu Vereenigde Nederlandeneene gebeur tenis, welker blyde gedachtenis wy, na den af loop van twee eeuwen, op dezen dag mogen vieren. Indien het volkomen zeker was 't gene fommigen in dien tyd, naar het fchryven van Languet (wz), vertelden, dat Elizabeth, Koningin van Engeland, in het begin 's jaars 1577, die van Gelderland, Holland, Zeeland, Friesland en Utrecht zou aan geraden hebben zich door een onderling verbond tiaauwer te verbindenonder toezegginge van haa- ren (m) Epijtolae fecretae ad Auguftum lib. 1. epift. cvit ,p. 274. Deze brief is gefchreven uit Praag, den 2Febr. 1577. Het verhaal, hierhedoeld, begint met Dicunt, en fchyntuerhai- ven, door Languet in 't midden gelaten te worden.

Archief | 1782 | | pagina 107