cxx moest het gevolg zyn Dat Zulke Gewesten voortaan van het Bondgenootfchap uitgefloten bleven? INeen maar, dat zy, zoo fpoedig mogelykn ar het recht der wederkeeringeop nieuw daar nu-de vereenigd wierden: gelyk wy weten, dat noch in de xvi eeuwe plaats gehad heeft omtrent Zutphen, Deventer en Groningen, en, byna honderd jaaren na het fluiten der Unieomtrent Gelderland, Utrecht en Overysfel, welke, 't is waar, by deze gelegenheidveel van haare oude rechten en vry- heden moeften verliezen, doch evenwel tot de Unie wederkeerdenwelk voorrecht het Landfchap Drenthe, onaangezien alle pogingen, vooral in 't jaar 1651 gedaan, tot heden toe blyft misfen. Ik achte het voor my onnoodig, langer by dit Huk flil te ftaan, te meer, om dat de uitmuntende Bynktrshoekde roem van Themis zoonen en de eer der Zeeuwen, reeds hier over in het breede gehandeld heeft (tf), wiens voetfpoor anderen volgden. Laat ons liever den verderen inhoud van dit Verbond in een kort tafereel voordragen. Alles, wat eenigzins noodig en nuttig was tot vastflellinge van een welgeregeld Gemeenebest, alles wat men hier toe of te betrachten, of te vermyden hadt, werdt door deze Unieop het paauwkeurigfte, doch naar de toenmalige tydsom» Handigheden en het doelwit der Bondgenooten, bepaald. Hier toe behoorden de onderlinge ver dediging tegen buiteniandsch geweld, 'c gene min der kracht kan oefenen, als eensgezindheid binnën *s Lands de harten bezielt, en eendragc alle raad- fla- a) Ouacst, Juris Pullici lib. Icap, Xvj. verg. BOND? ever (Je Unie, bl. 81—104.

Archief | 1782 | | pagina 122