inzonderheid hier en daar op de Vel uwe en ook elders plaats heeftnog ookdat al vry algemeen de plaatzen of vertrekken waar in School gehouden wordt, daartoe niet zeer gefchikt zynwaarom ordente- lyke liedenwelke de gezondheid hunner kinderen ter harte gaat, niet zonder alle redenzwarigheid maaken om dezelve daar te laaten onderwyzenzynde dezelve door gaans of zeer togtigof wegens de laag heid der verdieping kleinheid van het Schoolvertrek, en het aantal van School kinderen zeer benaauwdop welke ge brekkige gefteldheid der Schooïvertrekken over 't algemeen geen acht genoeg gefla- gen DER SCHOOL F, N. IT ren dan door dat van den gewoonen School mee fier: in welk Verbod, wegens de geringe inkomllen van den Dorps - fchoolmeelterdie tot het geven van onder- wys daar ter plaatze alleen is aangebeld, ook eenige billykheid febynt gelegen te zyn. Ondemtsfchen kan niemand loochenendat hier in eenige hardigheid is voor zulke ongelukkige buurten, daar men fomtydsdé aartigftede lcvcndigfle kindersby welke de fchran- derheid de oogen uitkykt, niet zonder aandoening van een gevoelig en.roenschlievend hart, ziet opwasten als her redenloozc vee, wordende flégts zonder eenige belchaavinge van den Geest tot den lichamclyken' ar beid gefchikt, zoo dra de ledematen zulks maar toela ten. En zulks alleen by gebrek van bekwaame gele genheid tot het bekomen van behoorlyk ondcrwys. .E" wie zal zeggenhoe veele groote geeftenby gebrek van gelegenheid tot ontwikkeling der vermogenswel op het land fmooren J

Archief | 1782 | | pagina 153