88 re dagen in de week fomtyds ook wel een half uur of een quartier uurs zou kun nen hefteed worden. Den VERBETERING zegt een anderzoo dra 'er voor het voornaamwoord pronomeneen zeker voorzetzelkomt, is hetonveran- derlyken men moet altoos fchryven aan hen voor hen vandoor hen enz. wie nu heeft hier gelyk? ik kan het niet beflisfenen wie zal het doen meermalen heb ik over dit laatfte en foortgelyke zaaken, lang- duurige en ernftige lchoon vriendelyke, twistrede nen by gewoond van mannen die men onder de grootfle kenners van onze taal rekent, zonder dat de een in ftaat was den anderen te overreden. Duizend andere byzonderheden van dien aart, zoude ik nioge- lyk nog kunnen bybrengen't geen mannendie de Latynlche of Franfche taal maar middelmatig verdaan, zal doen verkiezen liever in die, dan in hunne eigene moedertaal iets te willen in 't licht gevenom niet onderworpen te zyn aan de berispingen van fommige oudere of jongere letterbaazen in dingen waarover zy zelve het niet regt eens zyn en waarin zy van hunne keuze naauwlyks eenige bondige reden weeten te geven. Is dit zoo? weten zulke groote Taalkundi gen het niet, hoe zullen het deSehoolmeeders weten, en op goeden grond hunne Schoolleren leeren? 't zou danmyns oordeelsaamnerkelyk dienen tot verbe- teringe en befchaavinge van de Schooien, zoo wel, als om eens eindclyk onze moedertaal in zulke en andere byzonderheden op ecnen vasten voet te bren gen, wanneer een Nederduitfche Grammaticadoor drie of vier kundige Mannen opgeftelden door pu- blicq gezag bekragtigdin alle Schooien van Neder land wierd ingevoerd, 't Is my om 't even hoe men omtrent de verfchillende fpelwyze van fommige woor den bepaaling maakt, ah het maar bepaald ishoe pen fchryven moet9 aj wilde men in fommige geval-

Archief | 1782 | | pagina 230