ongevoelig in zekere langwyligheid verval, terwyl myn geest zich mogelyk wat te hoog boven het laage School/lof verheft. Wy zullen fcraks van den hemel tot de aarde vedcrkeeren laat het gezegde maar daar toe dienen dat wy overtuigd worden uit debygebragte Haaien, hoe nuttig het zou zynen hoe zeer het zou DER SCHOOLEN. 139 Het zou echter zyne nuttigheid kunnen heb ben voor fommigendit (tuk, zoo het ooit in hun ne handen komen mogteen weinig breedvoeriger té zien uitgehaaldmet eenige bewyzen geflaafden door voorbeelden opgehelderd. Althans meermallen lieb ik ondervonden dat het moeilyk waszelfs fom- mige zee- varende liedenvan welke veelen de Stuiir- tnans-kunst meest machinaal leeren volkomen te overtuigen van de groote nuttigheid van de Ilemelloop- en Sterrekunde het geen my echter van anderen gaer- ne werd toegeftaan, fchoon men zich beklaagde over gebrek van bekvvaame gelegenheid om zich daar in naar behooren hier te lande te oeffenen. Men kan, het is waar, veelzins op zee te recht raaken en zich behelpen met de kennis van de zeevaart, welke men zich hier gewoonlyk, én vervolgends naader door de bevinding, verkrygt, indien zich alles wel fchikt, en 'er geene buitengewoone voorvallen of ontmoetingen komen. Maar hebben'er deze plaats, dan is bet lig- telyk te begrypen voor elkfchoon hy anderzins geen kennis beeft van de zeevaart dat men dan dikwyls ook in de grootlle verlegenheid en fomtyds ongele genheid moet geraaken, waarvoor men waarfchynlyk zou zyn behoed geweest, indien men had kunnen ge bruik maaken van de voordcelcn welke de Sterrekunde aan de hand geeft.

Archief | 1782 | | pagina 281