LVIII fchooti hy Mechelen en Leuven reeds had inge- noomen. Want de Hertog van Alva noodzaakte Graaf Lodewyk van Nasfau om Bergen in Hene gouwen aan hem over te geeven; waar op veele Brabantfche Steden van den Prins afvielen en Al va door zyn Zoon Zutphen liet inneemen en plon- deren waar door Gelderland weêr den Spaan- fchen toevieldie daar op het beleg voor Haar lem üoegen't geenhoe dapper het zich ook ver dedigde, en waar in zelfs de Vrouwen, onder Ke nau Hasfelaar, blyken van Heldinnenmoed gaven, ook voor de Spaanfche Wapens bukken moest. Doch voor Alkmaar ftiet hy wegens de gemaakte óverftrooming, het hoofd; ook kreegen de Span jaards, in een flag op de Zuiderzee, de nederlaag, en de Graaf van Bosfudien zy tot Stadhouder over Holland en Zeeland hadden aangelïeld, werd daar gevangen genoomen. Kort hier na, riep de Koning van Spanjen den Hertog van Alva terug uit de Nederlandendie hy verliet, zich beroemende, geduurende den korten tyd van zyn bewind, meer dan 18000 menfchen, om de belydenis der hervormde Leer, door beuls handen te hebben doen ftervendoch wiens naam daar door ook, zoo wel als door zoo veele ande re gepleegde wreedheden en knevelaryenin eene eeuwige verachting gekoomen is. Het was op den 28 Augustus van het jaar 1567, en dus heden de dag, dat hy over 214 jaarente Brusfel aankwam en zyn tyrannisch bewind aanvaardde en het is aanmerke- lykdat men ook weder op dien zeiven dag van het jaar 1577, en dus over tien jaaren laater, be gon het kafleel van Antwerpen af te breekenen het trotfche Standbeeld, 't geen hy zich in die Stad

Archief | 1782 | | pagina 60