LXVII ons aantegroeijen door den koophandel en vaars op de Oost en West-Indien en de oprechting der Oost en West lndiiche Cnmpagnicn. En hoewel het geluk der Wapenen den Spanjaarden nu en dan merkelyk medeliep, evenwel raakten hunne Schatkisten zoo uitgeputdat zy ernltig op vrede begonnen te denken; doch men kon het over de voorwaarden niet eens wordenvvyl men vorder de, dat de Neder ianden zich aan den Koning zou den onderwerpen, en dus geene vryheid in het burgerlyke en Godsdienllige wilde verzekeren. Men kwam echter tot een heiland voor den tyd van twaalf jaaren't geen den 9 April 1609 te Antwerpen geteekend werd. Dus geraakte Ne derland aan een tyd van ademhaling, maar geduu- rende dien werd het inwendig van één gereten door de kerkgefchillen tusfchen de Remonllranten en Contra-Remonllranten, en daar uit ontllaane beroerten die aan 's Lands Advocaat Oldenbar- neveld het hoofd, aan anderen de vryheid kostten ('twas den 28 Augustus 1618 dat Oldenbarne- veld, Hoogerbec-ts en de Groot gevangen gonoo- men werden) Waarna de Godsdienst in het Na tionale Synode, te Dordrecht in de jaaren 1618 en 1619 gehouden, werd vastgelleld. Met het uitloopcn van 'tbelland moest het Oor log weer hervat wordenen 't liep den Staaten in de laatlle levensjaaren van Maurits niet voordee- lig. Dan, die in den jare 1625 overleden zvnde, en opgevolgd door zynen broeder Frederik Hen- rik, kreegen de zaaken een gunstiger keer. On der dezen Vorst gaf god den Vaderlande overwin ning op overwinning: hy won het iterke 's Herto genbosch, waar van de Spanjaard gezegd had, in- dien

Archief | 1782 | | pagina 69