L X V111 dien de Bosch overgaat, is God geus; jaarlyks ontnam hy den Spaanfchen plaatfen van gewicht; geduurende zyn heftier veroverde de Lt. Admiraal Piet Hein de Spaanfche Zilvervlootdie op twaalf millioenenGuldens gefchat werd, en de Lt. Admi raal Tromp lloeg de Spaanfche Vloot in Duins; met Hulst te veroveren lloot hy de'reeks zyner overwinningen; doch zelfs werd Hy door den dood overwonnen in het jaar 1647, een cyd» wanneer men reeds ver gevorderd was met de Vre dehandelingen; waar toe hy den weg had helpen baanen, maar die hy niet mocht beleeven, 'tgeen echter zynen Zoone Willem den IIe te beurt viel, want op den 30 Januari 1648 werd die binnen de Stad Munfter getroffen en by dezelve werden door den Koning van Spanjen Philips den IV. de Staaten dezer Lauden erkend, voor vrye en Sou- veraine Staaten en Landen. DiE was het, waar over men meer dan tachtig jaaren geoorloogd had, dit was de vrucht der Unie van Utrecht, nu mocht Neerland Dankaltaaren oprechten, en daar op fchryven: de HE ERE is vrede. Dan hoe werd, al in 'tbegin, de bitterheid in dien Vrede niet bitter door de binnenlandfche on lusten, die tusfchen de Staaten en den Stadhoudec ontftonden, over het afdanken van het krygsvolk, en de maatregelen, die de laatfte nam om dat ge tal naar zynen zin te willen bepaalen; hoe korten tyd genoot die Prins de vruchten en zoetigheden van dien Vrede! hy werd door de kinderziekte aangetast, en daar door in den bloei zyns lerens (6 November 1650) weggerukt, nalatende eene hoogzwangere Weduwe, die maar acht dagen na zynen dood eenen Prins ter Wereld bracht, en, zoo

Archief | 1782 | | pagina 70