LX IX zoo wy ftraks hooren zullentot zeer gewichtige einden geboren. Zyne Moeder was eene Doch ter van den Koning van Engeland Karei den ien die de grootfte rampfpoeden ondergingdoor zyn eigen onderdaanen, onder de aanvoering van een oproerigen en heerschzuchtigen man van geringe geboorte Olivier Cromwel, van den throon ge- fchopt, en veroordeeld werd zyn hoofd op een Schavot te verliezen, en dit zyn treurig lot on dergaan moest: dees Cromwel, zich Protector van hec Ryk hebbende doen verklaarenwas bevreesd dat dc Nederlanders zich de zaaken der ongeluk kige Weduwe zouden aantrekken en noodzaakte hen tot den Oorlog, waar in hy echter onder vond, dat de heldenmoed door den Vrede niet was uitgedoofd, maar vuurig brandde in de harten van Tromp, de Ruiter, de Witte, van Galen, en an dere Zeehelden, waar van de eerstgenoemde in den laatften Zeeflag fneuvelde. Waar op in 't vol gende jaar 15 April 1654) de Vrede weder met hem gemaakt werd. Zoo hoog was nu de macht van deze Republyk geklommen, dat zy zich in ftaat bevonden had zulken wederftand te bieden aan Engeland, dat Ryk, waaraan de Hooge Overheid dezer Landen in 't laast der voorgaande Eeuw was aangeboodenmaar van de hand gewezen. Hier toe had, onder den Goddelyken Zegen, geholpen, dat de Koophandel defchatten van Oosten en Westen daar in had doen famenvloeijen, en dat de Advocaat Oldenbarneveld had weten te brengendat door afleg van de gel den, die Engeland had opgefchooten, de verpan de Steden Vlisfingen en Briel en 'tKalleel Ramme- kens van het pandlchap ontflaagen werdenwaar *****2 door

Archief | 1782 | | pagina 71