LXX door Engeland anderzints ons de wet had konnen ilellen- (Vlaar gelyk de Koophandel een bron van wei- Hand was, zoo werd zy hec ook ras vau Oorlog. Brazil was den Portugeezen ontnoomendoch zy gunden ons die ryke bezitting niec: wv geraak ten met hun in Oorlog; zy he;wonnen Brazil 1654 het bleef federt aan hun fchoon zy naderhand (1661) genoodzaakt werden daarvoor acht millioenen Guldens te voldoen, zou de Vre de anders met hun herfteld worden C '661 Zoo brachten de belangens van Koophandel ons ook in een vyf jaarigen Oorlog met Zweeden 1656-- 1660). Maar nader kwam het Oorlogsvuur tot onze Grenzenna dat Cromwel in Engeland ge- llorven, het Koninglyk huis weder herfteld, en Carel dc lle. Zoon van den onthalsden Koning, en broeder der Princesfe Wed. van Oranje op den throon geraakt was, en daar op wel ras ver gat de dienften hem door Nederland beweezen, en ons noodzaakte drie jaaren lang met hem te Oorlogen, in welken tyd hy echter ondervond, wat, met god, de Nederlandfche Waterheiden, onder dien onfterflyken Vlisfmger den Admi raal de Ruiter, vermochten, wanneer zy vier da gen achter een tegen zyne Vlooten floegenen daarna zyne Scheepsmacht, in zyn eigen Ryk, te Cbatthamverbranddenen hem dus nood zaakten tot Vrede, die te Breda geflooten werd (31 Juli 1667). Geduurende dien kryg, was 'er noch eene te lande ontftaan, doch bmnen 'tjaar bygelegd, tusfchen dezen Staat en den Bisfchop van Munfter (166518 April 1666). Dan wat baatcn vrede's Tractaaten, als god het Oor-

Archief | 1782 | | pagina 72