LXXÏI j ven, dan zich over te geeven. Ter Zee waren de Vyanden zoo voorfpoedig niet geweesten nu werden ze te lande gefluit, om dat men het onder water gezet had, en de zaaken verander den zoo van gedaantedat men reeds ten jaare 1674 met Engeland en Munfler zich te Keulen, en naderhand in het jaar 1678 te INimwegen, met Vrankryk bevredigde, 's Jaars bevorens was Neèr- lands Stadhouder in den Echt getreeden met de Ivoninglyke Princes Maria, dochter des Hertogs van York, die naderhand den Engelfchen throon beklom onder den naam van Jacobus den II. Dees Vorst onderdrukte de Natie, en zyn toeleg was, den Roomfchen Godsdienst in dat Ryk te lierftellenen den Gereformeerden uit te roeijen: dit deed het volk uitzien naar hulp, en het oog werpen op 'sKonings Schoonzoon en Dochter, en de Prins wist de Staaten te beweegen dat zy hem hunne Krygsmacht gaven, en met hun- re Vloot ten jaare 1688 naar Engeland lieten overbrengen tot welk befluit men te eerder kwam, om dat de Engellche Koningin, Gema lin van Jacobus die tot hier toe kinderloos ge weest was, nu, zoomen zeide, was bevallen van een Prins wien men den tytel van Prins van Walles gaf, maar die men dacht een onderge- ftooken Kind en de Zoon van een Molenaars- Vrouw te wezen, en alleen uitgevonden om de Princes van Oranje van haar Recht tot de Kroon te verfleeken. De Prins landde met de Staat- fche Troupen, na eenigcn tegenfpoedin Tor- bay, de Engelfchen vielen hem toe hy ver- lloeg 's Konings Legeren de Koning zelve vlucht-

Archief | 1782 | | pagina 74