Eer- LXXXJ itond, te verrichten wareterwyl reeds bevorens een Vloot Schepen uit Engeland met een aantal Krygsvolk, 'cgeen in deze Stad ontfcheept werd, was aangekomen. Na dat men van den eerften fchrik wat was te rug gekootnennam men ftraks maatregelen, om het noch overige in Staats Vlaan deren tebewaaren; men viel het Opperwezen te voet in weeklykfche bedeltondenmen zond het Engelsch Krygsvolk nevens het Staarfche af, om 'tland van Axel, en de Stad Hulst, kon 'tzyn, te reddenmaar de overmacht der vyanden deed hen wyken, hoe dapperen tegenftandvooral in de buitenwerken der laatlle plaats, men bieden wilde. De vyanden wonnen fleeds meer en meer veld en behaalden de overwinning in den flag by Lafeld, den 2. Juli, waarna zy het beleg floegen voor Bergen op den Zoom, 'tgeen van deland zy- de fterk befchooten werddoch aan de water - zy- de open zynde, geduurig nieuwen toevoer van levensmiddelen, krygsvoorraad, en ververfching van manfchap ontfing, waar door het een beleg van acht weeken uitltond, en het denkelyk noch langer zoude hebben uitgehoudeu, zoo al niet de Franfchen, moede door de langdiiurigheid en het dagelyksch verlies van Volkhet beleg zouden heb ben opgebrooken, indien zy geen middel hadden gevonden die wichtige plaats by verrasfing op den 16. Sept. in teneemen, na die grootelyks tot een puinhoop gefchooten, en meer dan uoooo man daar voor verlooren te hebben. Nu klom de be- naauwdheid; het water kwam aan de lippen; wa ren zy doorgedrongen, 'tware met Tholen, Zee land, misfchien met Holland, gedaan geweest; maar de heere gaf, dat zy zich in het verraste

Archief | 1782 | | pagina 82