LXXXVIÏ juist deeze dag verkooren is tot deze byeenkomst, om dat dezelve eene epoque maakt in de gefchie- denisfen van ons Vaderland, en voor de tweede maal de gedachtenis vereeuwigt van die vereeni- ging, welke op den 23 Januari 157*;. tusichen eenige der vereenigde Provinciënby de overige federt aangenoomen binnen Utrecht ondertee kend is. By gelegenheid, dat in her 72 jaar deezer loo- pende Eeuw binnen deeze Stad gevierd dond te worden, de tweehonderdjaarige gedachtenis van de omwending derzelve op den öApril 1572, tracht te ik in eene korte fchets faam te trekken eenige voornaame lotgevallen van ons Vaderland, van den jare 1555. tot op dat tydftip. Sedert heeft de Gefchiedenis der Vereenigde Ne derlanden het voorwerp uitgemaakt van de naa- fpooring van Inlandfche en Uitheemfche Gclchied- fchryvers, en het blyft noch ten huidigen dage her voorwerp der algemeene verwondering, hoe uit zulke geringe beginzelen een Gemeenebesc heeft konnen gebooren wordenzich daande hou den, en tot zoo eenen trap van glorie en luider opklimmen, als waar in wy het voorrecht hebben hetzelve te mogen befchouwen. Eenige aanmerkin gen daar over, en op de gronden die hoop op deszelfs voortduurenden weldand geeven konnen koomen my thans niet ontydig voor. Billyk mag men, de medewerking eener guns tige Voorzienigheid deeds met dankbaarheid on- derdellende, deezen gelukdaat toefchryven aan de naauwe vereeniging die federt dund gegrecpen heeft tusfchen de Landfchappenwaar van 'er ze ven thans noch de Vereenigde Nederlanden uitmaa- 4 ken.

Archief | 1782 | | pagina 89