xc met vryheid van gewisfe voor die gezindheden die daar van verfcbillen, en door hun gedrag geen inbreuk op denzelven, maar zich de oogluiking en gedooging van den Souverain waardig, maa- ken. De Unie is van 'rgroorfle belang, als waar door het evenwicht cusfchen de Provinciën moet be waard blyvenop dat geene derzelvenoch ee- nige Scad, zich eene meerderheid of gezag bo ven de andere aanmaatigezich op zich zelf inlaate tot het aangaan van verbonden mee Uit- lanafche Mogendheden, Oorlog of Vrede rnaaken, Krygsvolk werven of afdanken; op dat alle on- eenigheden, die onverhoopt ontdaan mochten, ten fpoedigften mogen worden hygelegd, of naar de gronden der Unie bedecht, zonder eenzydig- heid hoofdigheiddrifttwisthaat of verwyt. Heeft het aanzien van dit Gemeenebest en des- zelfs gelegenheidal vroeg bet zelve doen deel neemen in de belangens van Europa, en Tractaa- ten en Verbonden met andere Mogendheden doen aangaan: ondervond het dikwyls daar van de nut tigheid, dikwyls de nadeeligfte gevolgen, zoo wordt voorzichtigheid in het aangaan goede trouw in de onderhouding vereischt, en dac dezelve nim mer een oorkusien van zorgeloosheid worden 't geen zoo veel te gevaarlyker zyn zoudeals het grondbeginzel van zelf-belang algemcener ge worden is. Is het Land gelukkig dat in Vredens ryd op bet Gorlog denkt zoo zal het Krygsweezen deeds een voorwerp van den grootften aandacht zyn moe ten, om hetzelve tot zoo een daat te brengen en te houden, dat'de grenzen beveiligden verdedigd,

Archief | 1782 | | pagina 92