XCIV het gewetensonderzoekdat affchuwelyk monfler, in de helle geboren en in Spanje opgevoed, voor eeuwig uit (Nederland verjaagd; de vrve oefe ning van den waaren Godsdienst bevestigd; en de band van vriendfchap en eendracht tusfchen fommige Gewesten naauwer toegehaald. Deze dag is, derhalven, een der merkwaardig, fte en aanzienlykite gedenkdagen voor ons Gc- meenebest Heden zyn twee honderd jaaren ver- loopendat het Verbond van vereenigitige, die beroemde Unie, tot heil van Nederland, te U- trecht gefloten en geteekend is. Wie die eenig belang flelt in zyn dierbaar Vaderland, die niet onverfchillig is omtrent den zuiveren Godsdienst, die de waare Vryheid naar verdienden hoog- fchat, zou op dezen dag niet verblyd zyn? wie niet 's heeren goede en alwyze Voorzienig heid, in de grondvesdnge van Nederland zoo heerlyk doorftralendeootmoedig!vk aanbidden? wie zou niet voivaardig zyn, om Zyne weldaadig- hedenaan ons Land en Volk bewezen, eerbie- digst te erkennen, en ook thans met eene ver hevene juichftemme te betuigen god zy ge prezen Zal eerlang het tweede Eeuwfeest der Unie, op eene plechtige en flaatelyke wyze, door den beroemden Utrechtfchen Hoogleeraar Bondam ge vierd worden in de Stad waar zy den drieën- twintigften van Louwmaand 'sjaars 1579. getee kend en zes dagen later afgekondigd iszal morgen in Zeelands Hoofdftad door den gefchied- kundigen Kerkleeraar 's Gravezandeennaar ik vermoede, ook elders, gedachtenis van deze aanmerkenswaardige gebeurtenislè gehouden wor den

Archief | 1782 | | pagina 96