VROEDKUNDIGE WAARNEEMING. 577 ook betreklyk op de natuurlyke ver- x. deel. O o los- niemandin ons Vaderlandde moeite heeft gegee- ven't zy by gefchrifte't zy by openbaar onder- wys, een bewerking, die alleen de vrucht van het vernuft is teegen te fpreekende Beroemde levret heeft deeze voorbereidingen openlyk geleeraard, en zyne leeringen op de phantóme doen in 't werk hel len het gezag van zulk een groot hervormer der Vroedkunde was genoegfaamom deeze oeffening al gemeen te makenintusfchen kan men niet genoeg verbaasd zyndat een man aan wien de kunst zo veel verfchuldigd isin weerwil zo wel van 't geen hem zyn eigene ondervinding heeft moeten doen ge waar worden, als 't geen hem zyn vrinden en ambt- genooten dikwyls onder 'toog bragten, zyn vernuf tige beginielsbetreklyk op de voorbereidingniet wilde vaarwel zeggen: zyn beroemde fchoonzoon, mvn Gëeerde Leermeesterde Heer destremau Hoogleeraar in de Vroedkunde te Parysen Vroed- mcester van Haar Koninglyke Hoogheid, de Gra vin van artois wiens lesfen en practylt ik my altyd verheugen zal gevolgd te hebbenverhaalde my dat levret in zyn laatfte jarentoen men hem de fchadelykheid van de voorbereiding begon onder het oog te brengenop zyn collegiealtyd met een looit van geemelykheid geboodt, dat men op de phantóme in alle zodanige pofitiendaar het kind met een zyuer voorfteagterfte of zydelykfche dee- len, dwars voor het ostium uteri lag, eerst het hoofd in de palm van de hand vatte, en hier by opfchoof, met byvoeging"dit is de gezonde theoriedie ik volftrekt wil dat op myne lchoolen zal gevolgd worden": 't is onmooglyk, in een van opgemelde pofitien het hoofd van het kind te omvatten, veel min. na boven te fchuiventen zy 'er weinig water afgcloopcn ismaar in dit geval is de voorbereiding onnutdewyl zich als dan de vrucht gemaldvk laat omwendendaar in teegendeel wanneer het water al ge-

Archief | 1784 | | pagina 615