als onder denzelvende deelen ter uit voering van hunnen post, op eene ge- fchikte en gemaklyke wys voorbereidt: thans is het de groote man niet, die het handigst met vernuftig uitgedachte Vroedkundige werktuigen omgaat, of die de verlosfmg fpoedig ten einde brengt, waarmede gemeenlyk eenon- vermydlyk en prangend gevaar voor moeder en kind vergezeld gaan maar hy is het, die door vroeg een waak- I 580 A. VAN SOLINGEN liet gezond oordeel pleit voor deeze bewerking met de tangboven den bovendien doortocht aangelegd, die door de ondervinding ook bevestigd en op de open bare fcholen te Parys thans geleerd wordt: zy is niet alleen betreklyk op de natuurlyke pofitie van liet hoofd, maar ook dan wordt zy met vrucht geoelFcnd wanneer het hoofd zydelykof met het aangezicht teegens den rand van het os pubis geplaatst is. smell ie hadt deeze bewerking reeds aan de handge- geevendie door de meeste Vroedkundigen voor on- mooglyk gehouden wordtdeeze onmooglykheid werdt door levret openlyk lfaande gehouden; en myn Geëerde Leermeester zyn Schoonzoonwas de ecrftedie hem overtuigdetoen hyna menigmaalen over dit onderwerp gefprookcn te hebben, levret eindelvk bv deeze bewerking ontboodt, die, hoe on- getieegen om van zyn beginiels af te gaanhierdooi de fpreekende waarheid genoodzaakt werdt, de moog- lykheid en nuttigheid van het aanleggen der tang bo ven den bovenften doortocht te erkennen; waar na de Vroedkundigen de bladen van hunne tang in even- reedigheid langer gemaakt en dikwyls met een geluk kigen uitflag aangelegd hebben.

Archief | 1784 | | pagina 618