XXIV winbaarzonder tusfchenkomst van een Godlyk wonderwerk, en het was onder hen een fpreek- woord, indien den Bosch overgaat is GW/Geus. Het Hygeloof bracht het zyne toe, om de Ver dedigers in dien waan te fterken. Al wat de Krygskunde wist, al wat de omftan- digheden leerden en deeden uitvindenwerd van de zyde der Belegeraars in het werk getkiddie van Land Water, van Water Land maakten; terwyl zy door de uitvallen der Belegeraars dikwyls ia hunnen arbeid geftoord, en genoodzaakt werden hunne vorderingen, ten koste van het bloed van veele dappere Krygsbenderi, te verdedigen en in te houden,Ue langduurigheid van het Beleg maakte het tot eene leerfchool van de Krygskunde, daar de eerfte Grooten ten dien einde van alle kanten dagelyks naar toe vloeiden. Fredenk Henrikdie te recht, onder degroot- fte Veldoverften van zyne eeuw, geteld wordt, had zich het overwinnen dier Stad zoo zeer voor- gefteid, dat hy, hoe zeer de toeftanJ van het Land, daar door aan anderez\den, aan meer ge- ▼aaren werd bioot geftelden 'er dikwyis ge raadpleegd werd: of het niet raadzaamer ware, daar van af te zien, echter nimmer beüuiten koude, om het Beleg op te breeken; terwyi hy ondertus- fchen bedagt was op maatregelenom den Vyand ook elders werk te geeven, en daardoor, een af wending maakende, te beletten het Beleg op te flaan» 't geen hem, en zeker niet zonder de gun- ftige befteliing der hooge Voorzienigheid, gelukte door de verrasüng van Wezelweike-niet weinig toebracht tot de verovering van den Bosch Het is zeker, dat geduurende dat zoo merkwaar dig

Archief | 1786 | | pagina 26