dezelve zullen voordellen als mtgefne- den en als gecastreerdnademaal zy het zaad misfeij't welk tot aankweeking van andere wynftokken dienen kan. Met het zelfde recht (en het benieuwt my, dat de gröote Man 'er niet om ge- dagt heeft,) zou men de betekenis van fnydenfplyten konnen aandringen xi. deel. T met Bl'BELSCHEN SOREK-WYN: 2%$ de druiven met 'groote vlyt. Men ziet deswegens in eenige gewesten veeierhande foorten. Dog rief- gen's, waar ik gelegenheid had daar naar te vra- gen, kende men een foort wyndruiven, welke So- rek genaamd wordt. Men vindt wel een foort wyndruivendie geen korrels fchynen te hebben ,S zeer menigvuldig in Temenin Perjienenzoo als ik geloof, ook op 't Eiland Cyprus. Na een naauwkeürig onderzoek héb ik tog altyd ontdekt, dat zyin plaats van harde kon-elseen week zaad hadden, welk men onder 'teten niet gewaar wordt, maar men zietze duidlykals menze doorfnydt. Deze wyndruif is klein, zeer zoet, en wordt in menigte uit Temenals rozynen, onder den naam Zebiben uit Per/ten onder den naam Kischmis verzonden. Een Arabier te Basra verhaalde ook dat de rozynen Kischmis geèii korrels hebbenen als ik hem verzekerdedat ik een week zaad in de- zelve gezien had, antwoordde hy, dat men ver- fcheide foorten Kischmis haden dat die zonder korrels de ldeinfte waren. Hy kon mv nu geen van deze druiven toonenen dus weet ik nietof hy zyne waarnemingen wel met belioorlyke oplet- tendheid gemaakt had. In de gewestendaar veele wyndruiven wasfenmaakt men 'er Dühs of fy- roop van; zoo als in /Egypten Omanen te 95 basta Dubsen zelfs brandewyn van Dadelen ge- 59 maakt wordt".

Archief | 1786 | | pagina 363