214 AANHANGSEL OVER. Hier uit is het aan 't Genoutfchap voor gek to men Beide deezc Verhandelingen waren, op zich zeiven geleezen zynde, zeer pryzenswaardig. Maar hadr men de eerjle doorieezenen las men daar na de tweededan verlevendigden zich veelzins dezelfde denkbeelden. Vergeleek men die met eikanderenzy fcheenen op dezelfde leest te zyn gefchoeid, Want de hoofdzaak, eerst bevattende redenen, dat de gewoonte van Begraven in de Kerken onder ons blyft plaats grypen, wordt in beide behandeld volgens de zelfde orde, in vyf ftukkens i. Oude gewoonte. 2-Eerzucht, 3. Hoogmoed. 4.'t Eigenbelang, 5. Bygeloovigheid. En op dezelfde wijze zyn zy aan eikanderen gelyk in de middelen 9 die tot weeringe worden opgegeeven. De zaakendie in de uitbreidinge gemeld wordenzyn ivezend- lyk dezelfdeVerfcheide byzonderheden zoo in cte aantrekking vaSchryverenopg2aven van by zondere voorbeelden, en gevallen; eigene, en zoo 't fchynt by den Schryver geliefde fpreek- wyzen, zyn in beide dezelfde. Ondertusfchen is 'er ten aanzien van den vorm en fchikkinge eene zonderlinge en opzetlyke verfcheidenheid in te vinden, daar in gelegen, dat het geene in de ccrfte Verhandeling hier en daar in den text is geplaatst, in de tweede is te vinden inde Aantcekeningenen ook wederom omgekeerd. Ook wel eens eene zaak wat vroeger ol wat la ter geplaatst, in de ééne Verhandeiinge dan in de andere. Om van anders verwisjelingen niet te meldenvooral die in den flyl gemaakt zyn om in dit tyveede iluk eene verancenng {Fari.Ute) van fchryfzwieren in te brengen. Of

Archief | 1786 | | pagina 236