DE BEG R AVENIS ENZ, S2S meenigte veerkrachtige vloeiftoffen uitwaasfe- munbeftaande uk rottende deeltjeswelkezich met de Lucht vermengendedezelve bederven. Uit de Recherches litres 8cc. Zoo lang hei Rot- tend Lyk enz. In eene voornaams Stad der Kepublyk is eens Kerk, voorzien met 4grooteKeldersbekwaam om ieder 100 a 1 50 Lyken te konnen bergen.— Dan weinige jaaren geleeden onderwond men zichom dezelve te doen ruimenmaar ziet ééne Kelder geopend zynde, ontdekte men mil- lioenen van zwarte vliegen3 en kakkerlakken (P) deeze werden zoo geweldig door de Kerk ver- fpreiddat'er een iegelykgeduurende den Gods dienst over klaagde. Ja het ging zoo verre, dat by de bediening van het H. Nachtmaal het brood als bezaaid en de beekers als overtoogen waren met dit ongedierte. De rondsom lig gende wooningen leden hier door geen gerin gen 00 ver last. Men vondc goed geen verdere poogingen tot ontruiming aan te wenden, en deeze Kelder wel en dicht te fluiten» Men opende eene andere Kelderdan dc uit komst was ruim zoo erg als de eerfte'er wer den verfcheide middelen ter verdelging dezer in- fecten, doch te vergeefs aangewend. Dus is deeze Kelder toen, als de voorige geflooten, en men heeft tot heden geene durven ontfluiten. Hoe teer gy vverdt enz. Predikanten ruiken dikwiis 'sZomers, onder het verrichten van hun werk, den flank der Lyken in de Kerken. Niet lang geleden ver baal» (d) Eenige jaaren geledenhad men in de Oost- kerk te Middelburg ook hinder ran foortgelyke in- Joden.

Archief | 1786 | | pagina 245