DE BEGRAVINGE ENZ. 23? nen muur omringd, alwaar de begraafplaats is der meeste Zeevaarenden en Militairen. Hier van is een fpreekwoord ontleend, dat als men op Batavia naar den eenen of anderen Zee vaa renden of Militair vraagt, die, buiten ons wee ten geftorven isdan krygt men niet zelden tot beiichtDie is over jassenbrug dhuis gevaar en, Dat isDie menjch is dooden o ver die brugop dat Kerkhof, ter aarde befteld. Op dat Kerkhof is, volgens eigen bevei, de Hoog Ed: Heer Gouverneur Generaal van Ne derlands Indien, Hendrik van Zivaardekroon den 16 Augustus 1728. gelegd. Binnen Batavia, by de groote agthoekige Kerk der Nederduitfche Gemeente is een Kerk hof, a waar veele iraaje Zerken liggen, dat ruim en luchtig is, en met een fraaje muur, borst- weeringswyze omringd, en ichobn de meeste Gouverneurs van Neerlafnds Indien in de Hoofd kerk worden begraven, verkoos echter de Hoog Ed: Heer Mr. Abraham van Riebeek, op die Kerkhof ter aarde te worden befteld, zoo als gelchiedde den 16 November 1718. De voorbeelden van veeieriei zelfs der onbe- fchaafdfie natiën die hunne dooden buiten de Tempels, in de cpene velden en Bosfchen be graven, zyn in 't werk van William Hurd Gefchiedenis van alle GoJsdienften aan te treffen. 't Zelfde heeft plaats onder befchaafder Vol ken. In Boheemen werd reeds in 1Ó23, op Kei- zerlyk bevel by Placaat verboodendat niemand van wat ftaat hy weezen moge in de Kerken, of op de Kerkhoven zoude mogen begraven worden, ten waare hy Roomfchgezind geftor ven

Archief | 1786 | | pagina 259