'424 A. van solingen over de de beroemde keil gaf zelfs Natuur kundige proevenafgeleid van de fa- mendrukking der Hof, om te bewyzen? dat 'er een ydel was verfpreid door het ruim; eindelyk kwam de Door luchtige newton en waagde de grootfche Helling, om het ruim als het midden te erkennen, waar door God alomtegenwoordig was (a), dewyl hy, langs (a) Sommigen ontkennen dat dit immer door new ton geleerd zy: clarke beweert, dat het denkbeeld van een fenforiumalleen ter opheldering, door new ton zy bygebrachtdaar hy 'er tevens eenc vergely- Icing byvoegt van de manier waarop di. beeldt enis der dingen in óns fenforium vertoond wordenzéggende dat God op zulk eene wyze de dingen zelvein het Ruimfer plaatfe daar zy zyngewaar wordteven dis of het Zyn fenforium was. De plaats by newton is dcezé: "Annóti fenforium animalium est- locuscui fubftantia fentiens adestet in quem fenfibiles re- rum fpecies per nervos et cerebrum deferunturut 3, ibi praefentes a praefentè fentiri pos fint? At que 5, his quidetn rite expedites, cinnpn ex phaenomenis confiatesje Ens incorporeumvivensintelligent, 3 omnipraefensquod in fpaiio infinitotanquan 3, fsnforïo fuarès ipfas intimè cernatpenitusque perfpiciattoiasquinter fe praefens praefentes 33 complectatv.rquarupi quidem rerunidquod in 33 nobis fentii et cdgitatimagines tantum ad fe per argeina. fenfuum delatas. in fenforiolo fuo percipit et contueturnewtoni Opt. Lib. III. 'O attest. s.8. pag. '298. Ed. Lauf et Gen. 1740. Hét 'koomt my voor, dat clarke hét denkbeeld van het' Ruim, daar het al§ lipt midden erkend wprdt, waarin God alomtegenwoordig isfteltfg bevestigt door zyn

Archief | 1786 | | pagina 446