den daartoe vrywillig verkregen? Zie hier de ividdelcn, die ons daartoe dienftiff voorkomen, S 14. OVER DE KRANEE^OEK-ERS, IOJ ook om 't evendoordien men overtuigd isdat by een' iegelyk, daar de zuivere Goddelyke waarheden, vermaningencn heïilesfen van onzen gezegenden heiland, wél zyn ingeplant, ten allentydc de deug- delyke bewyzen en vruchten daarvan aan den dag zul len gelegd worden, Vergun my echter het eene en andere onder de aan dacht te fchuiven. Men dient te lettenof deze men- fchen begaafd zyn met een goedgezonden vlug verftand, om 't gene 'er noodig is te kunnen uitoefenen? Men dient te onderzoekenof zy wel bedaard heb ben ingedacht het gewicht der bediening? of het in de daad de welmeenende keur van hun hart en zie- lenlust isomals middelen in Gods handtot nut en heil van arme zondaren dienstbaar te mogen be vonden worden? dan of zulks maar alleen uit verkeerde ambitieoogmerkenbyeindenen wat niet alzyn' cjorfprong nam Men dient wel degelyk acht te nemen't zy dat men den leiddraad van den Heidelbergfchen onderwy- zerof dien van HellenbroekMarkof anderen, ter behandeling der Goddelyke waarheden ten grond- flage legt: dat men zich maar niet moet vergenoegen, met een van buiten geleerd lesjeen dat maar op te zeggenneen vriendengy zoudt u bedriegende waarbeden moeten zoo gekend en verdaan worden, dat men de zuivere Bybelleer van de valfche kan on- derfcheiden, verdedigen, wederleggen, en den tegen- ftrevereh den mond floppenen hiertoe is meer dan eene gewone kundigheid noodigte meerom dat men onder de Heidenen en Mahomedanenniet zel den, geoefende vernuften en fyn gellepene Deïsten aan treft die (op hunne wyze) vo.or derzclyer gevoelens «li

Archief | 1790 | | pagina 155