denhoe zullen zy dan hiervan profi teren (f) Zoo- OVËR DE KRANKBEZOEKERS. 27 (f) Voor cenige jaren, toen Bataviawegens den bloeijcndcn koophandel in alle de comptqiren van de Compagnie, van een annmerkelyk getal gegoede burgersen Europifche imvonerênais overladen was, zoo dat de fcheepsofficicrenin dien tyd, in kleine en geringe huizen hunnen intrek, voorden tvé van hun verblyf aldaar, moesten nemen; toen ter tyd konden de Krankbezoekdrszoo wel hunne ge permitteerde als recognitie-goederenhier te lande voor 4, 5. tot zelfs 7. a 800. guldens verknopen, aan zulke lieden, die het dan op naam der Krahkbezoeltefs lieten overvoerenen 'er nog een' goeden Huiver op overhielden't gene men licht begrypen kanals men maar onder 't oog gelieft te houdendat toen op Ba tavia een vat of pyp bier, van 70. tot 100. ryksdaal- dersen een boddel wvn van 24. tot 30. Huivers ver kocht werddanledert den particulieren handel in de Indien de bodem is iugeüagcnledert zyn de gegoede lieden van daar vertrokkenen Batavia in zonderheid is zoo ontvolkt gewordendat geheele in dien tyd zeer naauw bevolkte grachtenthans van gec- ne mcnlchcn bewoondde huizen vervallenen tot puinhoopen geworden zynhet gene dan ook de re den isdat de Officierenen dus ook de Krankbc- zockers by dc Compagniebyna niets van hunne ge permitteerde of recognitie-goederen hier te lande kunnen verkoopentot welk een' geringen prys zy dit meermalen aanbodenzoo dat 'er zelfs al Krankbc- zoekers naar de Indien zyn die vóór hun vertrek by Ileeren Bevvindhebbcren verzocht hebben, om een e ge ringe praemie te mogen verwerven, dewyl zy buiten Haat waren door gebrek aan geldhunne gepermit teerde goederen mede te nemen; dan, dit niet kunnen de verwerven, genoodzaakt zyn geweest, met achter lating yau die goederendie reis te ondernemen.

Archief | 1790 | | pagina 79