aö LOFREDE N. by de verklaring van gedenkfchriftenin tael en ftyl in zeden en denkwys zoo oneindig verfchillende van de voortbrengfels onzer latere eeuwenalle deze hiri- dernisfen overwon hy door eenen yverwelks groot heid ilechts geëvenaerd wierd door deszelts belange loosheid. Wanneer zich eenig gewigtig (luk der bybel- belkennis, als zyne navorfchmg waerdig, aen hem voorftelde (en nimmer ontbrak het hem aen flof tot zoodanig onderzoek) dan trachtte hy aenilonds in den geest van het zelve door te dringen, en met zyn onderwerp zich gemeenzaem te makenhy raedpleeg- de zyne eigen opgezamelde kundigheden, hy raed- pleegde de beste fchriftverklaerdersvergeleek dezel ve onderling, dacht en overpeinsde, en rustte niet tot dat alle zwarigheden voor hem vereffend waren en de overtuiging der waerheid als een heldere flraei zynen geest verlichtte. Eenen mandie niet fiechts een fchat van belezenheid bezat, maer ook van al wat hy las de kern voor zich behielden de ongefla- dighcid van het geheugen door eene vlytige pen te hulp kwamwiens omltandigheden en fmaelc hern in fiaet fieldenom de beste fchryvers te kiezen en te verzamelenzulk eenen man kon het aen geene hulp middelen ontbrekenom dit gedeelte der geleerdheid met goeden uitflag te bearbeiden, 't Is waer, één noodzakelyk hulpmiddel, de kennis der oude talen, waer in de gewyde bladeren befchreven zynen in 't byzonder der Hebreeuwfche fpraelcontbrak hem. Doch meent gy dat ook dit beletfel onöverkomelyk was

Archief | 1792 | | pagina 92