LOFREDEN. meer openbare proeven van zyne vindingrykheid in natuur en werktuigkunde aenwezig zyn, is alleen aen zyn noodlot te wyten, dat hy niet altyd eenen kons- tenaer vinden kongefchikt om zyne denkbeelden uittevoeren, dien hy geheel aen zynen dienst kon verbindenen daer voor edelmoediglyk beloonen. Een openbaer gedenkftuk echter zal hierin altoos zynen roem Ravenik bedoel het u bekende konst- werktuigonder zyn opzicht en de voorlichting zy- ner kundigheden en eigen gedachten, zoo wel als op zyne kosten en ten zynen huize famengefteld, vvaerin de loop der planetenen de beweging van ons ganfche Zonneftelfel met de naestmogelyke evenredig heden is uitgedruktwel ten deele in navolging van anderen, maer met veel grooter naeuvvkeurigheiden door verfcheiden ontdekkingen meer vo'lmaekt, dan eenig ander ltonstftuk van dezen aert, terwyl de eenvoudigheid en kieschheid des famenftels van eene uiterfte poging der konst fchynen te gewagen. Niets Dit konstfhik rust op een voet, waerln een uurwerlt is, dat hes planetarium in beweging brengt en met den Hemel doet gelyk loo» - pen. De planeten loopen in. derzelver evenredige afftanden van de Zonop hellende vlakkenom derzelver inclinatie op de Ecliptica -aen te wyzen. Zy loopen niet in cirkels maer in ellipfen, gelyk der- zeiver excentriciteit aen den hemel is. De Zon. en de aerde .'.di^eyen beide om haren as, welker laetfte zich altyd paralel blyftc, mer hare helling van 23! graed. Rondom het gantfche loopveld des planeten 1 is; de Ecliptica verbeeld door een, breede koperen bandP verdeeld in even zoovede uitgehouwen -ruitjes j. alszygradeavan in'» s&>

Archief | 1792 | | pagina 97