is i. o p a. e J) e. reid en de vertooningwelke hij 'cr in fljon<3 te makenzouden veelal afhangen van zijn gedrag en verkregene kundigheden in dien leeftijd welke eigentlijk gefchikt is tot 's nienfchen vorming en voor bereiding, om, elk in zijnen kring, een nuttig Lid in de Maatfchappij te worden. Dan welk een fpoorflag dit voor een jeugdig hartoplevertdat met eene gepaste eerzucht doortrokken isgevoelt elk opmerkzame! Hier kwam bijdat de Godsdienstwelkers be ginzelen hem van zijne teederste jaren zoo ilerk wa ren ingeprent, 't veiligste behoedmiddel voor alle verleiding, al vroeg Zijnen gezegenden invloed op zijn gemoed uitoefendeter regeling van zijne ge» negenhedenter beteugeling zijner driften ter be- fturing van zijn gedragen om de waardij van den kostbaren tijd regt te fchatten. Door deze bezeffens bezield oefende hij zich om de gebreken te verbeteren, die, gelijk uit alle, uit zijne natuurlijke gefteldheid voortvloeiden. En hierin Haagde hij in diervoegen, dat hij zich be kwaamde om de grootfte en möeilijkfte posten met eer te bekleeden. Lag hij volgens zijne natuurlijke geaardheidblootomgevoelig voor beledigingen ligt tot drift vervoerd te worden (dat ik "dit eene maar aanmerke) deze gemoedsaandoeningdie de beste caracters niet zelden buiten ilaat ftelt, om. gewigtigc zakenmet'dat beleid en die wijsheid uit te voerenals waar toe zij anders in ftaat zou den zijnoverwon hij zoo volkomendat hij nim mer, ook dan niet, wanneer hij in dezen op de zwaar-

Archief | 1807 | | pagina 104