134 p- perRinoud, antwoord Voegt men bij deze fom één honderd gul dens voor de fpinnewielen en andere kleine behoeften zoo maakt dit nog maar eene uit gaaf van vierhondert guldens voor het eerste jaar om aan een dertig meisjens het fpinnen te leeren en op het einde van eenige jaren zal men gemakkelijk kunnen oordeelen ge loof ik of men zich vleijen kan van eenig- zins te zullen Hagen iets dat mij meer dan waarfchijhlijk voorkomtaangezien eene goe de wol - fpinfter ten minsten een Rijksdaalder 's weeks kan winnen. Om voordeel van het fpinnen te trekken (want het is niet genoeg te laten fpinnen men moet zich ook de ge- fponnene Waar kunnen kwijt maken j) zou het best zijn de beste foorten van wollen te ver- koopen of te doen breijen en vervolgens de groffte foorten te doen verwerken al ware het in den beginne maar voor de Armen en voor de Weeshuizen want aan Manufaéturen van laken enz. valt hier niet te denken het wa- Haagt, en dat dezelve fïechts drie of vier vreken geduurd heeft. Ik weet niet recht waar aan het hapertmaar waarfchijiilijk heb ben de voordeelen niet beantwoord aan de gedachten die men 'er zich van gevormd had. Dan men kan niet inoogscen zoodra men gezaaid heeft. 'Er wordt tijd en geduld vercischt om een Fabriek, van welken aart die ook wezen moge te vestigen.— Zeker is het, dat dit niet lang genoeg geduurd heeft, om behoorlijk over den uitllag dezer onderneming te oordeelencn daarenboven moet eene eerste proef, in welk geval het ock zij nooit beflisfend ivezea.

Archief | 1807 | | pagina 406