iS y— stelden de vraag hierop gebouwd wordt. Eehe be- knopte beschrijving evenwel en algerneene opgave scheen mij niet ongepast, ja noodzakelijkom de be schrijving der goede en kwade gevolgen van de Gil den en zelfs de voorslagen nopens eene mogelijke nieuwe gedaante derzelve, duidelijker te maken. Ten einde hier zeker te gaan, en den echten Vadërlandschen vorm te schetsen heb ik mij bediend van den Amsterdamschen alzoo die Stad steeds even zeer heeft uitgemunt in welvaart en bloei van handel en burgerlijke nering, in goede politie en vaderlijke zorg vöor hare burgerenin verstandig ingerigteen telkenswanneer 't vcr- eischt werdbehoorlijk herziene en geamplieerde Keuren en Statutenbijzonder ook nopens hare Gildenterwijl alle die Giidewetten en Statuten van Amsterdam met de meeste volledigheid bijeen verzameld en bekend gemaakt zijn in de voor treffelijke nieuwe redactie der Handvesten. De Gilden waren dan vereenigingen van bur gers van hetzelfde burgerlijk bedrijf tot één lig— cliaam en eenen eigenen maatschappelijken vorm, betrekkingen, regten, en pligten en belangen. De leden van een Gilde moesten poorters zijn Lij V. deel, in 't III. Stuk, bl. 1177—148 6. Vervolg der handvesten bl. 70115. T-weede vervolg bl. 172 218. De inrigtingen onzer Gilden waren tocli onderling weinig ver schillende maar de Nederlandsche verschilden in sommige gewigtige opzigten van de Fransche en Duitsche gelijk nader zal vermeld worden. Dit vindt men bij meest alle Gilden uitdrukkelijk ver-.

Archief | 1828 | | pagina 189