-( 3°. Dat om de zelfontvlamming van den Phos phorus in 't ijdel te doen gelukken, men eenig geduld en eenige voorzorgen gebruiken moet. e 2°. Dat Ik heb liefhebbers van phijsiche proefnemingen aangetroffendie zeer klaagden over de moeijelijkheid om de zelfontvlamming van den phosphorus in 't luchtledige te doen gelukken; en ook ik Haagde niet alvorens de boven gemelde verhandeling van den Heer van Ma rum gelezen te hebben, in mijne eerste pogingen doordien ik verzuim de den phosphorus op de vereischte stoffen te plaatsen of intevvikkelen: wanneer men echter op hetgeen in het ver volg der verhandeling den phosphorus isoleren genoemd wordt, eerst en vooral opmerkzaam is en voorts zorg draagt dat de recipiënten of klokkenals ook de plaat van de lucht pomp droog gehouden en, na elke proef, afgeveegd worden, zal men met eene gewoone dubbelde tafel luchtpomp, die goed werkt, zeer wel alle mijne proeven, in deze afdee- ling opgegevenkunnen herhalen of dergelijken in het werk Hellen; mits i° Alles lucht dlgt zijn. Met eene pomp die een, hoe wel zeer gering lek heeft zal men in deze beproevin gen vruchteloos werken zoo ook indien de recipiënten niet wel op den fchotel der pomp sluiten, maar 'er* bij voorbeeldzand enz. tiisfchen is. 2° Men, in plaats van de klokken, op vet of natge maakt leder te zetten dezelve droog op den fchotel der pomp fielten met ongezouten varkensreuzel en wasch enz. dezelve verzorgt. 3° Wanneer de luchtsvcrijling tot eenen aanmerkelijkcn graad gevorderd ismen snel doorpompeen hier mede onvermoeid aanhoude zoo als uit eenige voorbeelden in deze verhandeling genoegzaam blijken zalgeduld gepaard wiet eenen arbeid tot vermoeijing toewordt dikwijls bij deze foort van proeven vereischt.

Archief | 1828 | | pagina 315