C 24 Vertoont zicli Lij Let daglicht nis cencn zeer ijlen rook: eenige oogenLLkken zal het de aangewezene hoogte in de klok houden maar dan langzamer hand nederdalen tot op den schotel der lucht pomp welke aanrakende al deszelfs licht ver dwijnt, en niets overlaat dan een uitermate ijlen rook hij hel daglicht te zien. De verandering welks de bovengemelde hchtkegel ondergaat, en die ik nu beschreven heb, geye ik als een zevende ver schijnsel dezer proef op. 5 )5. Wanneer men na de bier gemelde ver dwijning van het licht u nog zoo lange wacht, mits tHet is opmerkelijk dat zich dit wolkje in het ïjdel kan ophouden, en zelfs doorgaans cene poging schijnt te doenom zich op te heffen even opmerkelijk is het dat liet niet plotseling nedervalt (zoo als het geval is met rook die men in een luchtledigen recipient van hoven door cene kraan in denzelven laat ingaan), maar zeer langzaam ne derdaalt- zou de reden daarvan ook moeren gezocht worden in aanwezigheid van elekirieke stof in het wolkje? Hiervoor pleit ook de ontstaande verandering in den lichtkegel bij des zelfs aanraking van het glas en het dan je gelijk verdunnen van een gedeelte van het licht, zoo dat het schijnen zou, dat in dit moment, clektrieke stof aan het glas overgezet werd: en dit wordt vrij aannemelijk uit de overweging dec oorzaak van de totale verduistering yan het wolkje bij des- zelfs aanraking va» den koperen schotel der luchïpomp.— ik zal in*t vervolg gelegenheid hebben om deze bedenking riader in overweging te nemen. Veelal zal de verbranding van den Phosphorus on- ier yertooning van dien zwaklichtenden kegel 13. geT meldj,

Archief | 1828 | | pagina 328