z.oen.IV.D. 2 St. F 1. Met 8i zön bol een doosje D geplaatstwaarop met zegel- Was een koperen schaaltje f g vastgezet wasen toen de dekplaat li liniet den aan deszelfs schui vend draad hangenden Phosphorus, op het glas luchtdigt verzekerd hebbende, zoo dat het rol letje vlak boven het schaaltje hing, 2 a 3 duim uit hetzelve verhevenonderwierp ik het aan de luchtsverijling waarbij de zelfontvlamming van den Phosphorus gelukte, staande toen de kwik 3 lijnen hoog in de verkorte peilbuis. Onder scheidene malen deze Proef, bij ecne temperatuur Van 5 tot 10 0 R. 4355 F.) herhaald hebben de, om mij van de belangrijke verschijnselen^ die daarbij voor liet oog zigtbaar zijnmet vol- komene zekerheid te overtuigen, kan ik er nis dit van melden j Omtrent de kwikshoagte op het oogenblik der ont- vlamming heeft in dc onderscheidene proeven van deze soort door mij genomen, een aanmerkenswaardig verschil plaats gehad: soms was de ontvlamming ten Uiterste moet, Jelijk tot stand te brengen, waarbij de kwik dan naauwe- lijks 3 lijnen hoogte bereikte: soms nam dezelve veel eer der ecnen aanvangzelfs wel bij cene kwikshoogte van 3 en 4 lijnen. Ik heb echter den stand van 2 lijnen opge geven als zijnde deze het naast bij komende op het oogen blik der ontvlamming van een stukje Phosphorus van 6 grein zwaarte: met grooter rolletjes, en met wollen en ka toenen draden zal de proef eerder gelukken. Eenmaal echter heb ik de ontvlamming bij deze infigting niet kun- nen verkrijgen, hetwelk mogelijk aan het vochtig wortlca van het draad toe te schrijven zal zija.

Archief | 1828 | | pagina 383