-c 130 )- Doch ten einde niet in 't onzekere omtrent dit Schijnbare te blijvenheb ik eenige proeven yegtstreeks hierop genomen a van welke de twee volgende met de meeste naauwkeurigheid ingerigt en waargenomen zijn. Deze hebben te» .Tens geene onaardige uitkonislen opgeleverd. Proef 71. Aan de punt van een speld bvastgezet in sen schijfje hout(c), verbeeldt een rolletjePhos- pho- (<z) In February 1813 bad ik hierop reeds eene proef genomen met een rolletje Phosphorus, het welk wel voor zien was van het meergemeld wit omkleedseldit toea op een spanen doobje, onder eene klok met een kraan ge monteerd als Fig. 1. gesteld, staande deze op een trans porteur, ten einde de toestel ter zijde te kunnen zetten. Doch mij niet hebbende kunnen vergenoegen met de uit komst dezer proefneming om dat mij eene bedenking overbleef, of de lucht bij die invigting wel genoegzaam in de klok verijld gebleven was; en ook, of 'er niet we gens de grootte der klok meer lucht in dezelve was over gebleven dan wel tot het oogmerk der Proef vereischt werd (want het is onbetwistbaar, dat 'er in groote gla zen naar rato meer lucht overblijft, dan in kleine) heb ik daarom dete dezer plaatse in de Verhandeling voorko mende proef, met eenen zeer kleinen ontvanger genomen# Ik moest tot deze proef een niet noterend ligchaam nemen, om den Sterken aanwas van het tweede licht voor- tekomen, ten einde geene ontvlamming, of zelfs gcene ig- nicentie te doen ontstaan. (c) Ik heb daartoe een dekseltje van een houten spa nen doosje genomen eu dit met een stukje wit papier bc»

Archief | 1828 | | pagina 432