-( i37 )- toestel aan de beproeving met bet bovengemeld» stikgas onderworpen van welker uitkomst in bet tweede gedeelte der volgende Proef verslag zal gedaan worden. Twee beproevingen op het lichten van den Phosphorus in atmospherisch stikgas <5 5 7. De eerste dezer gedaan met bet aan de 15 7iste> Cr) Van het stikgas hiertoe gebruikt, heb ik reed» bij Proef 62 en 63 melding, gemaakten in Aanmerk, on der 50 aangeceekend, dat hetzelve het overblijfsel was, waarin Phosphorus lot tweemaal toe had uitgebrand. Ik heb ter dier plaatse niet bepaaldelijk mijne wijze om hetzelve te bereiden, medegedeeld; zie hier dezelve: in eerie groo- te klok met dampkringslucht gevuld, laat ik boven water eene genoegzame hoeveelheid Phosphorus verbranden; en ten einde de daardoor geformeerd wordende dikke damp, geheel en al te doen nedervallen en verdwijnen, Iaat ik den toestel een uur of drie boven water stil staan; daarna breng ik van de overgeblevene lucht in eene kleinere klok over, op welke een luchtledige blaas met derzelver kraan geschroefd is: deze klok geheel met dit gas gevuld, en in eene schotel met water geplaatst, ontftcek ik op nieuw een Stukje Phosphorusliggende in een klein houten bakje en breng dit dan, de klok een weinig aan eene zijde opligten* de, 'er brandende onder. Het water zal dan nog weer in de klok opklimmen; voorts laat ik den toestel nog een paar uren stil staan waarna ik de kraan der blaas open en de klok in een tobbe met water nederdruk, tredende dan het gas de blaas in; in welke ik het voorts afsluit en tot gebruik koude. Ik heb bevonden dat de Phosphorus niet meer brand i# dampkringslucht, iu welke hij op deze wijze tweemaal heeft

Archief | 1828 | | pagina 439