46 te worden: dit geschiedde evenwel in de maand September van het jaar 1799, en dus geheel niet raar den gewonen regel de daarop volgende winter was gestreng de later gezaaide Tarwe Werd door de vorst beschadigd en de planten werden door dit toeval voor den Honigdaauw vat baar, en dit verschijnsel was in dien zomer bijna algemeen maar op het zoo evengemelde stuk land had de Tarwe door de vorst niets geleden en het bleef ook van den Honigdaauw bevrijd. Een ander middel ter voorkoming van den Honigdaauw kan beproefd worden op gronden die voor de Tarwe te sterk zijn en waarop de Tarweplanteu te veel vocdselstoflèn opnemen en Eene oordeelkundige keuze der landen, wordt mede door D s enz. zeer aangeradenen met redenen bekleed. Op boon- en klaverlanden staat de Tarwe het meest aan dit ongemak bloot, om dat de grond te veel sappen aan voert, en de Tarwe daaivoor zeer vatbaar maakt. Boou- landen moeten h'erom voor Tarwe maar eens en vroeg en diep geroerd worden, Klav. rlandenhalf Augustus twee voren diep, en na 14 dagen nog eens zeer ligt omgeploegd Worden; in beid. gevallen zal mca beveiligd blijven. De eene tarwensoi rc is vatbaarder dan de andere. Vlaamsche tarwe is zeer gevoelig; de zoogtnaamtle Dikoti-we of Dik- «er 9 zeer weinig volgens eene twaalfjarige ondervinding.— Is de ftnetstof reeds daar. dan moet men onverwijld af- maaijenalware de vrucht half rijp men zette het graan in kleine fchoven; wachte regen af eer men dezelve binnen voert, en men zal wel tweederde meer in waarde winnen9 dan wanneer men de planten had laten voortgroegea.

Archief | 1828 | | pagina 662