4° den beroemden Basebow en anderen ter ver betering der opvoeding, de kunst van opvoe den en onderwijzen (pedagogiek) begonnen te behandelen. Men beeft baar lot een bijzonder vak van studie gemaakt, aan de booge scho len haar eene plaats aangewezen onder de wijs gerige Wetenschappen (t), en niet weinige be roemde geleerden hebben een groot aantal ge schriften in onderscheidene talenover dezelve in het licht gegeven (u). En inderdaad niet vruchteloos is de menigvuldige moeite en zorg aan deze wetenschap besteed, geweest. In alle landenen vooral ook in ons Vaderland (v), is de («s) Men zie van hem onder anderen Nieuwenhuis Al gem. JVoordenb. op het tvoord Basedow. (t) In Duifcsehland ten minste worden schier op elke Ilooge School lessen in de Paedagogiek gegeven, (u) Zie Reisilard Sijst. der ChristMoral. 5 Th. S. 415 folgg. 3e. Aufl. waar men de voornaamste Schriften in onderschei dene talenover de kunst van opvoeden en onderwijzen vindt opgenoemd, (v) Daartoe heeft ook het Zeeuwsch Genootschap het zijne toe- gebragt door reeds in het jaar 1779 eene prijsvraag uitteschrijven betreffende de verbetering der openbare Schooien 5 en uit de ant woorden op deze vraag ingekomen drie in het jaar 1780 te bekroo- nen en in het daarop volgende jaar uittegeven met eenige aanmer kingen uit andere autvvoorden ontleend en nalezingen van den Hoogl. G. J. Naiiüis. De uitgegeven verhandelingen zijn van II. j. Krom, K. v. d. Palm en D. 0. v. Voorst. Algemeen bekend is het voorts hoe veel nuts m dit opzrgt. gesticht heeft de loffelijke fila.atschappij tat Nul van 't Algemeen,

Archief | 1835 | | pagina 184