193) den heilzaamsten invloed zijn, en hoe men hierbij tevens vermijden kon het gezag dezer wetten te verre uit te strekken. Het komt hier slechts aan op eene oordeelkundige ondei'scheiding van het geen volgens den bijzonderen aard des Christendoms en de verschillende omstandighe den der Christen maatschappij waartoe men behoort, uit deze Israëlitische wetten en dcr- j3. zei- Christelijke maatschappij Wel degelijk In aanmerking komt, en door derzfclv»r wetgevers behoort te worden geëerbiedigd. Bijzon derheden rakende dtn bnittnlandschen handelaan welken Mozbs in stellingen, den landbouw bovenal bedoelende, geenszins gunstig waren, moet men in zijn wetboek niet zoeken. Van wetten het fabriek wezen betreffende vindt men hier zelfe geen spoor. Do reden hiervan schijnt te zijn dat de vrije Israeliteu door de zorg voor hunnen eigenen akker van de beoefening van kunsten en hand werken meestal werden afgehouden en dus dit werk den slarcn en leifeigenen overlieten, door wie dan, onder opaigt der vooraama Israëlitische vrouwenwelke het zich tot eer rekendenzelve mede te arbeidenin aanzienlijke huizendc handwerken in het groot werden gedrevendaar het landvelk in ledige uren van Het noodi- ge, naar zijn eigen eenvoudigen smaak, zich oek zelf voorzag. De inlandsche handel werd bevorderd door de jaarlijksche bijeen komst van het volk op de hooge feesten, Dan dit zij genoeg, om een wenk te geven van den uitgehreiden invloed ter vestiging van het heil eener Christelijke maatschappijop iene Godegevallige wetgevingwelke de Mozaïsche wet uitoefenen zalzoo men slecht» met behoorlijke bepaling, volgens dt gegeven» aanwijzing, het Coddelijke gezag der vtlerhand» schcoae en toepasselijke grondbe ginsels vau regt ca pligt bies tc vinden, tea dien einde geiden Jaat»

Archief | 1835 | | pagina 503