92 (3,S). [filadz. 18.] Saaftinge was een Grafelijk Domein, buiten de IV Ambachten gelegen en behoorende gelijk Doel en Keetenisse tot het land aan de Scheldewaarvan sommige oude charters spreken als onderscheiden van de IV Ambachten en het land van Waas (vg. P. Paolus, de nexu. feud. etc. p. 58 en 59). Deze heerlijkheid ont leende haren naam van de Saafting-éenaderhand het Gat van Saftingen welke haar in de twee Kerspelen schifte van St. Laurens en van de H. Maagd. Ook vond men er twee kasteelen, het eerste gebouwd door Gravin Marga ret a en zeer hecht; het laatste op den hoek van deze heerlijkheid, bij den Kloppersdifkin 1484 door Maximi- liaan opgeworpen. - Het vloeide in 1570; en tot nog toe is er niets van herwonnen. Wij treden in deze bijzonderheden om dat sommige ge beuzeld hebben dat Saaftinge aan Zuidheveland vast ge weest zijen dit willen afleiden uit een charter van 1345, door ons reeds boven (aanteek. 15) aangehaald, en waarin gewaagd wordt onder andere goederen in Zuidhe veland, van tiende ende pacht toit Scaftekijnspolre (vg. Mieris, II. 6pi). Op het jaar 1386 vindt men bij Mieris III. 434) echter een ander stuk, waaruit het ongegronde van dit voorgeven volkomen blijkt. Trouwens aldaar heet Scaftekijns of Stachtkijnspolreeen goede- kijn dat ghelegen es in Zuutbevelant met sinen toebt- hoeren van .Teerseker poire of van den nieuwen polrehet geen bovendien in ruil gegeven werd voor zekere goederen in het land van Heusden welke ongeveer f 400 's jaars opbragten (39). De naam van IVielinge wordt thans nog tusschen de Vlaamsche banken aangetroffen. Dat hij oudtijds gege ven werd aan dat gedeelte der Westerschelde hetwelk zich van Borssele tot aan zee uitstrekt, heb ik reeds in de 16de aan- dan twee en zeventigdoorgaans wel, sommige, zoo als b. v. de Middelburgscbe Abdijzeer rijk begiftigde vereenigingenboven het geen elders gelegene Kapittels en Kloosters bezaten en behalve de Komroanderijen en Preceptorijen der Tempelieren en St. Jansheeren, en de wereldlijke Geestelijken, geplaatst bij de Kerken en Kapellen, in zoo grooten getale in de steden en dorpen aanwezig!

Archief | 1836 | | pagina 100