W te leggen in Zuijtbevelanl in Voirnoutzee (Wag en a ar, Fad. Hist. D. III. bl. 8). Uit dit een en ander wordt bet dan insgelijks begrijpelijk, hoe die van Broecke en Kreecke schoon tot de Oostwatering behoorende, nogtans eenen afzonderlijken dijk te onderhouden hadden (Mieris, IV. 614, 744, 769. Ermerins, Zuidb. I, 103). Een sprank van dezen stroom was naderhand bekend onder den naam van het Machole of Marollegat. Ik heb mij hierbij zoo bepaald opgehoudendewijl op de kaart van den Heer Verh. van Citters, ter plaatse waar ik de Fernoutsée stelde Colde gevonden wordt, waarvoor ik geene gronden kendan die uit een charter van Graaf Otto II., van den 18 Januarij 976, zouden kunnen worden afgeleidweshalve wij ons ook bij dit stuk een oogenblik zullen moeten ophouden. In dezen brief, welken men aantreft bij Kluit (II. 1, 40), worden aan de Abdij van St. Bavo te Gent, hare Zeeuwsche bezittingen bevestigd en wel eerst in pago Scaldis possessionem vocabulo Crebca et Papin galant cum ecclesia et super fluvium G o l d a terrain in qua possunt ali 900 oveset fronenes cum plurimis adiacenciis. Het district der Schelde moet dus ten dien tijde zich over een deel van Zuidbevelani hebben uitge strekt want de possessio Crebca et Papingalant cum ecclesiavinden wij weder in het aloude Kreecke en den omtrekbijna op de boorden der Strienewaar het erfgoed der H. Geert ru id a lag (vg. aanteeken. 11). Het Kreekgors en Kreekkrak bij Bergen op Zoomwaarin de Gottw. Kronijk (p. 765) nog sporen van den eersten naam vindt, was werkelijk slechts een overblijfsel van de door ons genoemde heerlijkheid. Nog ten jare 1291 vin den wij ook op deze hoogte een Papenisse genoemd waar (even gelijk te Burgvliet, hier regt over gelegen) tol op de Schelde plagt geheven te worden (Mieris I. bi. 541). Deze naam is sinds weder in Papemuts ver anderd en nog niet geheel verloren. Ofschoon hierin nu wel grond genoeg schijnt te bestaan ter bepaling van de ligging dezer possessiovloeit hieruit echter geenszins voortdat de onmiddelijk hierna genoemde gronden insgelijks in deze buurtschap gevondeu werdeninzonder heid

Archief | 1836 | | pagina 104