ü7 Zierikzee al wederom verlof vragen tot het leggen van een inlaagdijk van 1555 roeden lengte, welke aan den dijk van Clauskinderen zon moeten sluiten, en in April van dat jaar ook voor n 0,000 werd aanbesteed (Ermerins, bl. 60). Te vergeefs nogtans waren alle deze opofferingen ge daan. Dertien jaren later (A°- 1568) moest alweder een achterdijk gelegd worden van 4200 roeden van Bordendam tot Burgtsluis waarbij het Zuidland bijna geheel verloren ging {aid. 63). Doch ook hiermede was het kwaad niet geweken. Nieuwe grondbraken hadden er in 1580 plaats, en een nieuwe inlaagdijk werd in 1588 bij Rengerskerke ge legd 'TegenwStaat II. bl. 379). Hetzelfde kwaad had in 1630, 1637 enz- plaats, zoo dat in 1648 alweder de vergunning tot het leggen van 2000 roeden slaperdijk ver leend werdbeginnende van het westeinde des aanwezigen (Ermerins, bl. 78). Hierbij geraakten de overblijfse len der kerk van Bordendamme onder den dijk en ble ven aldaar verborgen tot dat eene latere overhaling van den dijk, welke in 1822 plaats had, ze weder ontblootte Zeeuwsche Volks-almanak voor 1836 bl. 75 verv.). I11 1662 bezweek de inlaagdijk bij Rengerskerkewelke ach ter het dorp heen was gelegdwaardoor hetzelvemet 69 gem. 190 roed. eene prooi der golven werd. Al het welk BurgemeesterHeemraden en Opperdijkgraaf 's Lands van Schouwen, ten jare 1674, in een rekwest aan de llee- ren Staten van Zeeland, zeggen deed: „Dat het land van Schouwen nu al eenige eeuwen herwaarts aan de zuid- zijde zeer zwaarlijk is aangetast geweestdoor zeer groote en verschrikkelijke grondbraken veroorzaakt door de vehemente ebbe en vloed van de rivier de Schelde en de persingen van de platen en zanden in gemelde rivier gelegenwaarvan der Supplianten voorzaten genooddrukt geweest zijn te maken zeer kostelijke inlagenwaardoor zijn uitgeslagen vele van de allerbeste koornlanden en schoone dorpen. Gelijk mede het voorschreven land in deze tegenwoordige eeuw niet minder wordt geplaagd met zeer verschrikkelijke vallen en inundatien en wel bijzonder in den jare van 1662 als wanneer de zeedijk bij Rengerskerke ten gronde toe is weggevallen. Zulks dat

Archief | 1836 | | pagina 155