42 Met verlangen zagen wij een voldoend antwoord op de, door liet Genootschap bij deszelfs jongste Programma ge dane vraagnaar de Godsdienstleer der aloude Zeelanders te gemoete. Het heeft nogtans geen antwoord mogen ontvan gen. Het onderwerp evenwel is belangrijk doch moeije- 1 ijk tevens, want liet ontbreekt niet aan bijzonderheden, die daarbij in overweging moeten komen maar van welke weinig met zekerheid te zeggen is. Ik wil er iets van aanvoeren. In het oogvallende is het, dat de vereering. der Wa tergoden hier den boventoon gaf, en op eene bestemde wijze met andere vereeringswijzen verbonden was. Reeds de wapens der Zeeuwsche eilanden wijzen daarheen de Walchersche Walvischde Schouwsche Meermannen, de Zuidbevelandsche Gans, de Wolfaartsdijksche Griffioen, worstelende met de baren zijn toch wel niet zonder be doelingen wijzen ais van zelve op de vereering der Wanen terug. Onder deze stonden Niona en zijne ge malin Skade boven aan. Dat de eerste op Walcheren vereerd werd, is, door het standbeeld van Neptunus en de aan hem gewijde ex voto's bij Domburg gevon den buiten kijf. Ook het Hellegat, tusschen de Axeler en Hulster Ambachten heet!# oudtijds Neptimi mare. De naam der stroomgodin Skade, dochter van den Reus Thiasse door Thor overwonnen heeft zigtbare over eenkomst met dien der Scaldt of Schelde, welke in ver schillende rigtingen Zeeland doorsnijdt 11a dat zij Antwer pen voorbijgevloeid is, waar de overlevering zeidcdat de Reus Druon Draus of Droes door Brabo (de Bra veverwonnen, weleer zijn bedrijf oefende. Freier en Freia, hunne kinderen (wier namen men in Vrij-ber gen zou kunnen hervinden) huwden elkandereene ver- bindtenisdie gelijk zij bij de Wanenvereerders voor ge oorloofd werd gehouden ook nog eeuwen daarna in Zeeland werd aangetroffen en vruchteloos door de Kerkvoogden werd tegengegaan. Desgelijks begroeven Freier's volgelingen hunne doodengelijk die van Odis dezelve verbrandden cn de asch in urnen verzameldenen de vereerders van B a l d e r (wiens naam aan Baldinskerke doet denken) ze in eene bootof verbrandden of met steenen en aarde bedekten. De oude graven bij Domburg, en de nog be staan-

Archief | 1836 | | pagina 50