li zelfs bij voortduring meer over tot eene andere aflei ding. Docb daarbij mag liet aangevoerde niet voorbijge zien worden, om dat het ons nog dieper in den voor tijd terugvoert. In verband met der ouden denkwijze be treffende deze eilanden en de latere ontdekkingen kwamen mij deze en soortgelijke gelijkvormigheden te opmerkens waardig voor, dan dat ik dezelve hier geheel met stilzwijgen zou hebben kunnen voorbijgaan. Geleerde mannen toch zoo als een Tuinman (^Fakkel. D. II. bl. 236), en Hamaker (Voorl. t. a. pl.)hebben reeds Walcheren verklaard als l'alkyrienland. Schoon in deze afleiding vel schillende moet ik nogtans hunne denkwijze huldigen. Zeeland was een heilig oord aan Goden gewijddoor der- zelver dienaren bewoond. Nog zijn er vele overblijfselen welke tot nadere bepaling leiden der plaatsenwaar zij Lij voorkeur gehuldigd werden. Ilet bijgeloof van latere tijden heeft, onder andere benamingen en teeltenen, de vroeger voor heilig geachte punten gedeeltelijk nog in aandenken gehouden. Die wonderdoende L. Vrouwen b. v. die van het ka steel te Schaker loovan den toren te Oostsouburgwaarmede het reusachtig spook aldaar in verband kan gestaan heb ben, van Aatdenburg enz de bijzondere terpen in de na bijheid van kerken of kloostersen bij driesprongen op welke bij voortduring oude linden worden aangetroffen onder welke niet zelden een glas geledigd wordtde soms vreemde namen, welke zij dragen, zoo als de Aasen of Hazenberg in Walcheren en de Duivelsberg in Zitidbeve- landkleine buurten, huizen of hoeken, welker bena mingen vreemd doch blijkbaar met vroegere bijgeloovige denkbeelden verbonden zijn zoo als onder Kruiningen het kind van Trente en de witte stee, niet ver van elkan der ten N. van of nog in het zeer oude Voorhout gelegen ten Z. waarvan men de slag/velden heeft en de met een terp voorziene driesprong Abe of Abbekinderenmet de witte hoefjestusschen welke plaatsen weleer eeneklcine kapel aan Sint Maarten ter Groe gelegen heeftonder Kloetinge zekere heilige wegenzoo als de Sint Michuutswcg bij het oude Kats, enz. Deze en dergelijke dingen zijn als het ware leiddraden ter opsporing der volksoverleveringen en kunnen, met het vroeger gezegde tot eenig besluit leiden. Over

Archief | 1836 | | pagina 53