60 dacus ismaar hij behoorde oorspronkelijk aan den stroom welke de Stad Zicrikzee niet het Quaal of Poortambacht van Kerkwerve scheiddeen naderhand ten zuiden van Drei- schorhet Dijkwater en Noorderdiep genoemd weid. Men vindt het overblijfsel van den naam niet alleen ten N. in het gehucht Maeijemaar ook ten Z. wordt de geultus- schen de groote plaat of Poelvoet en den Schouwschen oever, door de zeevarenden Maije volzand geheeten (vg. Smal- legange, Kr on. van Zeeland, bl. 267 a. en b.) Daar nu in Zeeland niets gewoner isdan dat de gronden de namen dragen van de stroomen, waar aan zij waren opgeko men zoo kan ons deze benaming van villa Maudacus geens zins bevreemden. Als geestelijke bezitting ontving zij nader hand den naam van Kerkwerveen was onder dezen als eene moederkerk bekend. Ten jare 1063 werd de helft van eenige andereuit haar en meer zoodanige voortgekomendoor den Utree,htscficn Bisschop Willem aan de abdij afgestaan (M ier is Gr. Chart. D. I. bl. 65), doch door den Abt van JipternachA°- 1156, het regt op dezelve aan Graaf Dirk verruild tegen 120 gemeten lands in Schouwen (zie van Loon, Aloude Hist., D. II. bladz. 335 (1) en Mieris 1.1. bl. 103). De mariscus of schapenschorren, die erbij wa ren vormden naderhand het eiland Dreischor (zie aant. 51). (12). \_Bladz. 11.] Soms noemen de oude Chronijlten het oord in het enkelvoudige PValacram dan weder in het meervoudige IValacrasen Provincias IValacranu en dan met het bijvoegsel aliaque vicina loca. Bewijzen hiervoor zullen in het vervolg van zelve voorkomen. (Verg. intus- schen Kluit, 1.1. T. I. P. II. p. 63. 173 T. II. P. I. p. 38). Maar wat beteekent dit IValacra of IVala- crae? Men kan het woord beschouwen als zamengesteld uit het oude wal, van wallen, ophoogen, gelijk het Lat. vallum en acrehet Lat. agerakker. Het zal dus te kennen geven de hooge of bedijkte gronden bewalde of bedijkte akkersin tegenstelling van de nessend. i. natte moeren of moeras gronden, enz. Door eene letterver plaatsing krijgt men van acra arke of erkeverwant met ertaerde aarde, oord, erve enz., en daardoor de ver klaring van het meervond IValacren. Men vindt trou wens

Archief | 1836 | | pagina 68